3 / 19

Przy pralce regularnie sprawdzam…
(zaznacz jedną lub więcej odpowiedzi)

4 / 19

Upewniam się, że wężyki doprowadzające wodę do baterii w kranie…
(zaznacz jedną lub więcej odpowiedzi)

5 / 19

Oszczędności trzymam…
(zaznacz jedną lub więcej odpowiedzi)

8 / 19

Europejski Numer Alarmowy to…

11 / 19

Drzwi w mojej piwnicy są…
(zaznacz jedną lub więcej odpowiedzi)

15 / 19

Przegląd instalacji wentylacyjnej oraz urządzeń i przewodów grzewczo-kominowych…

16 / 19
17 / 19

Cenny sprzęt elektroniczny podłączony jest…

18 / 19

Na klatce schodowej…
(zaznacz jedną lub więcej odpowiedzi)

Twoje mieszkanie
jest bezpieczne w

93%

Podświetl wybraną poradę i dowiedz się
w jakim pomieszczeniu możesz ją zastosować.

Jeżeli chcesz poprawić swój wynik, postępuj według poniższych zasad:

  1. Pamiętaj by przed wyjazdem na urlop zakręć wszystkie kurki, zawory przy pralce i zmywarce oraz główny zawór przy liczniku wody. W ten sposób unikniesz zalania sąsiada.
  2. Odpowietrzaj kaloryfer regularnie przed każdym sezonem grzewczym. W innym przypadku ryzykujesz zalanie oraz nie korzystasz z całego potencjału grzejnika.
  3. Zalanie może spowodować zarówno wężyk doprowadzający wodę do pralki, jak i odprowadzający z niej ścieki. Dbaj, by oba były sprawne i odpowiednio zamontowane.
  4. Wężyki doprowadzające wodę do baterii to newralgiczne punkty. Musisz bardziej dbać o to, by były w dobrym stanie, bo ryzykujesz zalanie mieszkania.
  5. Najważniejsze, że nie trzymasz pieniędzy na wierzchu, jednak najlepiej abyś wszystkie oszczędności miał w banku.
  6. Trzymanie oszczędności w widocznym miejscu przykuwa uwagę złodzieja. Zawsze chowaj gotówkę do zamykanej szafki lub szuflady, a najlepiej korzystaj z konta bankowego.
  7. Gdy nieznajomy puka do naszych drzwi, zachowaj ostrożność. Jeżeli przedstawi się jako przedstawiciel instytucji (np. Policji), masz prawo oczekiwać, że się wylegitymuje. A jeżeli powoła się na znajomość z krewnym lub znajomym, koniecznie zadzwoń do wymienionej osoby, by potwierdzić słowa nieznajomego!
  8. Po zgubieniu kluczy jak najszybciej wymień zamki w drzwiach. Lepiej nie sprawdzaj, kto je znalazł.
  9. Wymiana zamków to dobry zwyczaj, jednak postaraj się nie gubić kluczy. Wyrób w sobie nawyk odkładania ich w jedno, zawsze to samo miejsce oraz przymocuj brelok, by łatwiej było je znaleźć
  10. Ważne jest, aby znać numery alarmowe. Dobrym pomysłem jest również położenie koło telefonu karteczki z ich spisem.
  11. Numer do administratora zapisz w telefonie. Są sytuacje, na przykład awaria instalacji wodociągowej, w których szybki kontakt z odpowiednią osobą ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej jest sprawą kluczową.
  12. Czasami szybki kontakt z administratorem jest bardzo ważny, na przykład, gdy dojdzie do awarii sieci wodociągowej w budynku. Dowiedz się, kto jest osobą kontaktową w Twojej spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej i koniecznie zapisz jej numer telefonu.
  13. Dobre drzwi powinny być antywłamaniowe, wyposażone w zamki z certyfikatem oraz łańcuch, który pozwoli bezpiecznie sprawdzić, kto za nimi stoi.
  14. Polisa wymaga, by drzwi prowadzące do piwnicy były w należytym stanie technicznym i zabezpieczone przynajmniej jednym zamkiem wielozastawkowym bądź kłódką. Jeżeli zaniedbasz ten obowiązek, musisz liczyć się z tym, że odszkodowanie w przypadku włamania Ci nie przysługuje.
  15. Nie wystarczy, że zamykasz okna tylko wtedy, gdy wybierasz się na urlop. Rób to zawsze, gdy wychodzisz i zostawiasz mieszkanie puste, a utrudnisz zadanie włamywaczowi.
  16. Zostawiając otwarte okna ryzykujesz zniszczenie szyb przez przeciąg, zalanie mieszkania w czasie deszczu, a także zapraszasz do środka włamywacza. Koniecznie zmień zwyczaj i zamykaj je zawsze, gdy wychodzisz z domu.
  17. Instalacja elektryczna wymaga naprawy, nawet poluzowane gniazdko stwarza zagrożenie.
  18. Nadmierne obciążenie instalacji elektrycznej jest częstą przyczyną jej przeciążenia, a w konsekwencji – pożaru. Koniecznie zgłoś problem elektrykowi, który pomoże Ci uporać się z problemem.
  19. Pamiętaj, by wszystkie urządzenia gazowe były montowane przez uprawnionego instalatora. Jeżeli kuchenki lub piecyka nie montował instalator z uprawnieniami, warto wezwać taką osobę, by sprawdziła, czy zostało to zrobione prawidłowo.
  20. Warto wymienić wszystkie urządzenia gazowe, które nie posiadają certyfikatu CE.
  21. Jeżeli kuchenki lub piecyka nie montował instalator z uprawnieniami, warto wezwać taką osobę, by sprawdziła, czy zostało to zrobione prawidłowo. Należy również wymienić wszystkie urządzenia gazowe, które nie posiadają certyfikatu CE.
  22. Organizowanie przeglądów instalacji wentylacyjnej oraz urządzeń i przewodów grzewczo-kominowych jest obowiązkiem zarządcy budynku. Twoim obowiązkiem jest udostępnienie lokalu upoważnionym osobom. Upewnij się, że przeglądy odbywają się regularnie i pamiętaj o tym, by je umożliwić.
  23. Warto zadbać o pełne ubezpieczenie mieszkania. Nie uchroni Cię to przed nieszczęściem, ale dzięki odszkodowaniu jego skutki będą mniej dotkliwe.
  24. Podłącz sprzęt elektryczny do listew antyprzepięciowych, uchronisz go przed uszkodzeniem w wypadku nagłego skoku napięcia.
  25. Klatką schodową będziesz się ewakuował w przypadku pożaru, zadbaj więc, by nic nie tarasowało przejścia oraz by nikt nie przechowywał tam rzeczy, które łatwo zajmują się ogniem, np. gazet lub książek.
  26. Gdy z sieci kanalizacyjnej lub wodociągowej cofa się woda, oznacza to najprawdopodobniej, że do awarii doszło poza Twoim mieszkaniem. Nie czekaj aż zniszczenia staną się dotkliwe i od razu zawiadom zarządcę budynku, który naprawi usterkę.
Drukuj / PDF